سایت غواصی سد طالقان کرج

سایت غواصی سد طالقان کرج

سایت غواصی سد طالقان کرج

در جنوب رشته کوه های البرز در دره طالقان از توابع استان البرز و 135 کیلومتری شمال غرب تهران دریاچه سد طالقان قرار گرفته است که یکی از بزرگترین سد های ساخته شده در ایران شمارده می شود.

این سد بر روی رودخانه شاهرود بنا شده که سرچشمه این رود از کوه های مازندران بوده که در مسیر خودش دره طالقان را نیز سیراب می کند. حجم آب ذخیره شده در دریاچه پشت سد منظره فوق العاده زیبایی را پدید آورده و جلوه زیبایی را به طبیعت آن منطقه بخشیده است.

به منظور انتقال آب طالقان به دشت قزوین در سال 1348 خورشید، ساهت سد انحرافی زیاران و مجموعه کانال های آبیاری دشت قزوین و سد انحرافی سنگبان در طالقان در کنار تونل انتقال آب به طول 9 کیلومتر تا زیاران که از توابع بخش مرکزی شهرستان آبیک استان قزوین است؛ آغاز شد که در همان زمان نیز سری مطالعاتی پیرامون سد مخزنی سیلاب های بهاره رود طالقان انجام شد که ساخت آن با توجه به شرایط وجود در کشور تا سال 1381 خورشیدی متاسفانه به تعویق افتاد. که در نهایت در سال 1381 خورشیدی عملیات ساخت سد مخزنی طالقان آغاز شد و در سال 1385 این پروژه به بهره برداری رسید.

در این دریاچه شما میتوانید انواع گونه های آبزی از جمله قزل آلای رنگین کمان، زرد پر و کپور را مشاهده کنید. گفتنی است که بستر دریاچه چسبندگی بسیار زیادی دارد که به علت خاک رسی است که بستر دریاچه سد طالقان کرج را تشکیل داده است. دمای آب در مرداد ماه در این دریاچه به 26 سانتی گراد می رسد و میدان دید در زیر آب نیز حدودا برابر با 2 متر می باشد.

گفتنی است که شنا کردن در این دریاچه به علت عمق زیاد آب این دریاچه توصیه نمی شود و هنگام بازدید از دریاچه نیز بهتر است تا زیاد به آن نزدیک نشوید چرا که کناره های آن دارای شیب های تند و تیز است. همچنین که بدون هماهنگی و داشتن مهارت لازم اقدام به شنا در دریاچه سد طالقان کرج نکنید.

غواصی سد طالقان کرج

مسیر دسترسی به این دریاچه از تهران به این صورت بوده که در ابتدا به اتوبان تهران کرج رفته و تا رسیدن به کرج این مسیر را پیش میگیرید، سپس به مسیر کرج قزوین تغییر مسیر می دهید و پس از 4 کیلومتر بعد از آّیک به جاده اختصاصی طالقان وارد شوید. پس از عبور از زیاران و طی مسیری 28 کیلومتری و عبور از گردنه ابراهیم، وارد منطقه طالقان خواهید شد؛ هنگامی که از گردنه به سمت پایین بیایید سد طالقان روبروی شما خواهد بود. حال که مکان سد را مشاهده کردید کافی است تا در جاده طالقان حرکت کرده تا به یک دوراهی برسید.

هر کدام این راه ها شما را به یک سمت دریاچه  و سد می برند. اگر قصد رفتن به جنوب سد را دارید، در جاده کلانک به سمت کلوندر می بایست حرکت کنید و برای رفتن به سمت شمال سد طالقان کرج کافی است تا به سمت زیدشت حرکت کنید. سپس از زیدشت، فشندک و باریکان عبور کرده و دوربرگردان را دور زده و در جاده دنبلید آردکان میراش حرکت کنید.

پوشش گیاهی اطراف سد طالقان کرج محیطی فوق العاده برای دوستداران طبیعت و علاقه مندان به طبیعت گردی است؛ این منطقه دارای پوشش گیاهی سرسبز و زیبایی است که از جمله آنها میتوان به گیاهانی همچون بومادران، آویشن، ریواس، کاسنی، شنگ، گلهای زیبای شقایق و گون اشاره کرد که در دامنه و محیط این سد قرار گرفته اند. همچنین نیز در کنار این پوشش گیاهی غنی، درختانی همچون گلابی، زالزالک، زرشک، گردو، گیلاس، سیب و بادام کوهی وجود داشته که زیبایی بی نظیری را به محیط آن بخشیده است.

باید اضافه کرد که حیات وحش طالقان از نظر گونه های گیاهی، پرندگان و جانوری نیز مشهور است که این موضوع با توجه به طبیعت زنده و غنی که در کنار این حجم از آب گوارا وجود دارد چندان هم دور از انتظار نیست. به طور کل با در نظر گرفتن تمامی این موارد، این منطقه تبدیل به محیطی فوق العاده جهت زندگی جانوران مختلف شده است.

از جمله حیواناتی که در منطقه سد طالقان کرج زندگی می کنند می توان به حیواناتی همچون کفتار، بز کوهی، خرگوش، خرس، گراز، کبک، شغال، گرگ، قوش، دری، دم جنبانک، شاهین و... اشاره کرد. همچنین که در آسمان نیز میتوانید پرندگانی همچون عقاب را مشاهده کنید.

از آنجایی که خاک این منطقه بسیار حاصلخیز بوده و این را از پوشش گیاهی غنی این منطقه به راحتی می توان متوجه شد، باید گفت که کشاورزی نیز در این منطقه از رونق خوبی برخوردار بوده و یکی از مزیت های است که ساکنان این منطقه از آن بهره می برند.

دریاچه طالقان کرج در شهری به همین نام قرار گرفته که نام خود را نیز دنباله روی همان شهر گرفته است؛ طالقان یکی از شهر های ییلاقی زیبا در کوهستان استان البرز بوده که به علت موقعیت قرار گیری اش در میان کوه های البرز از طبیعتی زیبا و بی نظیری برخوردار بوده که سفر و گشت و گذار در آن تجربه ای به یاد ماندنی و جذابی خواهد بود.

 

وب‌اپلیکیشن Ddiver را به صفحه اصلی موبایل خود اضافه کنید.

1 - در نوار پایین روی دکمه Share بزنید.

2 - گزینه Add to Home Screen را انتخاب کنید.

3 - در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add بزنید.

Ddiver - آموزش غواصی در کیش