سایت غواصی دریاچه دوقلو آهنک فیروزکوه

سایت غواصی دریاچه دوقلو آهنک فیروزکوه

سایت غواصی دریاچه دوقلو آهنک فیروزکوه

در 5.5 کیلومتری جنوب روستای سیمین دشت در نزدیکی جاده فیروزکوه به سیمین دشت در استان تهران دریاچه آهنک یا آهنگ قرار گرفته است. دریاچه آهنک فیروزکوه متشکل از 4 آبگیر بزرگ و کوچک بوده که هر آبگیر وسعتی حدودا نیم هکتار دارد که در بلندای ارتفاعات جنوبی روستای سیمین قرار گرفته اند. حاشیه دریاچه آهنک فیروزکوه پوشیده از گیاه نی بوده که ارتفاع هر کدام از آنها به بیش از 3 متر می رسد که باعث ایجاد تصویری زیبا شده اند. با توجه به آثار باقی مانده در اطراف دریاچه آهنک فیروزکوه به نظر می رسد که در گذشته سازه های در کنار این دریاچه ساخته شده بودند که در حال حاضر تخریب شده اند. این روستای از روستاهای شهرستان فیروزکوه محسوب می شود که عمده اقتصاد مردم و  ساکنانان ایشان بر پایه کشاورزی و دامداری است و همچنین کشاورزی و اکثر اهالی مشغول به انجامشان هستند. از محصولات عمده این روستا می توان به قیسی، زردآلو پیوندی، سیب، گردو، یونجه، گندم، جو، کدو و خیار اشاره کرد.

برای رسیدن به این روستا می بایست در امتداد جاده تهران به سمت فیروزکوه حرکت کرده و پس از رسیدن به پمپ بنزین سید آباد به سمت فرعی سمت راست جاده پیچیده و پس از گذشتن از روستا های کلاک، روافشان، مشهد و حصاربن در آخر به روستای سیمین دشت خواهید رسید.

 

غواصی دریاچه دوقلو آهنک فیروزکوه

 

هنگامی که به روستای سیمین دشت رسیدید به جهت رفتن به دریاچه آهنک باید از جاده خاکی منتهی به این دریاچه رفته که حداقل 2 ساعت پیاده روی تا دریاچه راه بوده و البته اگر قصد رفتن با خودرو را داشته باشید از یک مسیر زیبا و کم شیب که از روستای سیمین دشت تا دریاچه امتداد دارد در حدود 20 دقیقه می توانید خود را به این دریاچه برسانید. برای دسترسی به دریاچه می بایست از زیر گذر ریل قطار عبور کرده و سپس وارد جاده خاکی کنار تاسیسات سد انحرافی به سمت کوه بروید. پس از گذشت از جاده و انتها مسیر سربالایی به دشتی می رسید که در آن ویرانه های از خانه ها و محل احشام و همچنین درختانی به چشم می خوردند و نشان دهنده جریان زندگی و آبادی در گذشته ای نه چندان دور در این منطقه است.

در سال 1393 دهم مرداد ماه از مرکز غواصی مارینا گروهی 8  نفره جهت غواصی در دریاچه آهنک فیروزکوه اعزام شدند.

به طور کلی معمولا همیشه دو آبگیر در این منطقه آب دارند که یکی از آنها به نسبت دیگری بزرگتر می باشد، البته عمق هر دو آبگیر چیزی حدود 9 متر بوده که باید گفت آب این دریاچه قابل شرب نبوده و در صورتی که آن را بچشید با مزه تلخی مواجه خواهید شد که طبق آنلایز صورت گرفته در آب دریاچه مقداری گوگرد وجود دارد. آب دریاچه آهنک فیروزکوه به واسطه ذوب برف های ارتفاعات منطقه و همچنین چشمه ای که در ارتفاعات بالای آبگیر قرار دارد تامین میشود که همین موضوع باعث شفافیت بالای آب آن شده به طور که میدان دید در هنگام غواصی در این دریاچه حدود 20 اندازه گیری شده است. در تابستان دمای آب این دریاچه بیست و چهار درجه اندازه گیری شده است. نکته مهمی که اگر برای غواصی به دریاچه آهنک فیروزکوه رفتید باید در خاطر داشته باشید این است که بستر این دریاچه پوشیده از ماسه و گل بسیار سبک و نرمی بوده که اکید از نشستن بر روی آن می بایست خودداری کرد چرا که این گل و ماسه نرم، چیزی حدود 1 متر عمق دارد که شما به راحتی در آن فرو خواهید رفت!

درون دریاچه دوقلو آهنک فیروزکوه پوشیده از گیاهان مختلفی است که ترکیب آنها در کنار ریشه گیاهان نی که درون آب و دور تا دور دریاچه قرار گرفته اند باعث ایجاد منظره ای زیبا و شگفت انگیزی شده است.

از آبزیانی که درون این دریاچه به آنها برخورد خواهید کرد می توان به ماهی قرمز و کپور رودخانه اشاره کرد و همچنین اینکه در اطراف دریاچه و درون نیزارهای اطراف آن نیز میتوانید قورباغه های کوچکی را مشاهده کنید.

از آنجایی که دمای آب این دریاچه پایین بوده باید در نظر داشته باشید که با سرد تر شدن هوا دمای آب نیز پایین تر خواهد آمد از این رو پیشنهاد میکنیم اگر که قصد دارید تا به غواصی در سایت غواصی دریاچه دوقلو آهنک فیروزکوه بپردازید، شش ماهه اول سال را برای این کار انتخاب کنید که هوا گرم تر است، البته حداکثر تا اواخر آبان نیز فرصت خوبی است تا لذت غواصی در دریاچه آهنک فیروزکوه را تجربه کنید.

نکته ای که باید در نظر بگیرید این بوده که در اطراف دریاچه مرکزی جهت تهیه لوازم غواصی نبوده؛ پس اگر قصد دارید تا به غواصی در این دریاچه بپردازید می بایست لوازم غواصی مورد نیاز را همراه خود داشته باشید و یا گزینه بهتر اینکه با تورهای غواصی جهت غواصی در این دریاچه همراه شوید.

 


وب‌اپلیکیشن Ddiver را به صفحه اصلی موبایل خود اضافه کنید.

1 - در نوار پایین روی دکمه Share بزنید.

2 - گزینه Add to Home Screen را انتخاب کنید.

3 - در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add بزنید.

Ddiver - آموزش غواصی در کیش