سایت غواصی ولشت کلاردشت

سایت غواصی ولشت کلاردشت

سایت غواصی ولشت کلاردشت

یکی از 10 دریاچه آب شیرینی که در کشور وجود دارند، دریاچه ولشت کلاردشت بوده که در ارتفاع 935 متری از سطح دریا قرار گرفته است و تبدیل به محیط زیستی مناسب جهت زندگی پرندگان و آبزیان شده است. دریاچه ولشت در استان مازندران و در منطقه معروف کلاردشت واقع شده است.

از سمت جنوب غرب شهر چالوس و شمال شرق کلاردشت و در  بیست و پنج کیلومتری جاده چالوس در نزدیکی شهر مرزن آباد دریاچه کوهستانی ولشت کلاردشت قرار گرفته است که در سمت جنوب غرب این منطقه علم کوه قرار گرفته است. به دلیل محل قرار گیری دریاچه که درون یک گودال بزرگ قرار گرفته و تپه های کم ارتفاع آن را محاصره کرده اند این دریاچه از دید عموم به نوعی پنهان شده است. منبع تغذیه این دریاچه تنها از طریق آب چشمه های کوچک زیرزمینی که در بستر دریاچه وجود دارند بوده و بخش بسیار کوچکی نیز از طریق بارش های باران تامین می شود.

در هفدهم تیر ماه سال نود و سه از مرکز غواصی مارینا، گروهی هفت نفره به جهت غواصی به این دریاچه رفتند.

دریاچه ولشت کلاردشت در حدود 150 هزار متر مربع مساحت دارد و ابعاد آن برابر است با 400 متر در 600 متر که در ارتفاع 935 متری از دریایی خزر قرار گرفته است.

حداکثر عمق محاسبه شده در این دریاچه بیست و دو متر بوده که میانیکی عمق اطراف دریاچه برابر با نه متر و میانگین عمق آب وسط دریاچه 18 متر می باشد. در ساعت ده صبح دمای محیط اطراف آب 31 درجه و دمای آب در سطح آن 26 درجه، در عمق شش متری برابر با 19 درجه، در عمق 14 متری 13 درجه و در عمق 20 متری دمای آب 5 درجه به دست آمده است.

بستر دریاچه متشکل از خاک بسیار نرمی به رنگ خاکستری بوده و میدان دید در این دریاچه بسیار محدود است. به صورتی که:

در عمق پنج متری حدود یک متر

در عمق 10 متری حدود 60 سانتی متر

در عمق 15 متری حدود 30 سانتی متر

در عمق 20 متری حدود 10 سانتی متر

در اطراف دریاچه گیاه نی را مشاهده خواهید کرد که ریشه های آن را تا عمق 6 متری دریاچه نیز میتوانید دنبال کنید. گفتنی است که درون دریاچه گیاهی وجود ندارد و از حیواناتی که در محیط حیات وحش این دریاچه به آنها برخورد خواهید کرد می توان به مار آبی، قورباغه و انواع اردک مای اشاره کرد.

جهت دسترسی به این دریاچه می بایست از شهر چالوس و از طریق کندوان به سمت جاده چالوس به تهران راه بی افتید و پس از طی کردن بیت و سه کیلومتر بعد از گذشتن از پل کجور و 3 کیلومتر پیش از مارس آباد از سمت راه آسفالت شده زیبایی که خواهید دید به سمت غرب از جاده اصلی جدا شوید و پس از عبور از سربالایی ها و پیچ های پیش رو و گذشتن از جنگ های کاج زیبا فه سمت روستای کردی چال بروید و در انتها پس از رسیدن به این روستا از طریق راه خاکی که تا کنار دریاچه ادامه دارد به سمت این دریاچه حرکت کنید.

اگر قصد اطراق در اطراف دریاچه را داشته باشید، ضلع جنوبی دریاچه دارای یک منطقه وسیع بوده که مناسب جهت مستقر شدن بوده همچنین که در نزدیکی دریاچه سوریس بهداشتی و فروشگاه محلی وجود داشته که میتوانید موارد مورد احتیاج خود را از آن تهیه کنید.

نکته ای که بهتر است به یاد داشته باشید هنگام بازدید از دریاچه ولشت کلاردشت این است که با اینکه آب تنی و شنا کردن در دریاچه لذت بخش و جذاب به نظر می رسد اما از آنجایی که عمق این دریاچه بسیار زیاد است پیشنهاد میکنیم تا در آن شنا نکنید!

از سمتی دیگر نیز همانطور که گفتیم آب این دریاچه شیرین است و از آنجایی که چگالی آب شیرین کمتر از آب شور می باشد، به همین جهت بدن انسان در آب شیرین شناور نمیشود و همین موضوع احتمال غرق شدگی را افزایش می دهد.

به طور خلاصه و کلی تنها در صورتی که یک شناگر حرفه ای هستید به شنا کردن در این دریاچه فکر کنید و در صورتی هم که خواستید تنی به آب بزنید و شنا کنید تنها در اطراف دریاچه ولشت و نزدیک به ساحل آن شنا کنید و بهتر است تا از راهنمایان بومی و محلی این منطقه نیز کمک بگیرید. نکته دیگر اینکه به هیچ عنوان هنگامی که تنها هستید اقدام به شنا در  دریاچه نکنید تا در صورت بروز هرگونه حادثه ای برای شما، همراهنتان در خشکی بتوانند برای کمک به شما اقدامتی را انجام دهند.

همچنین که شما میتوانید در این دریاچه به ماهیگیری بپردازید اما باید در خاطر داشته باشید که امکاناتی جهت ماهیگیری در اطراف دریاچه وجود ندارد و برای اینکار خودتان می بایست لوازم و تجهیزات مورد نیاز خود را همراهتان داشته باشید. موضوع دیگر اینکه به جهت ماهیگیری در این دریاچه می بایست اقدام به دریافت مجوز لازم از سوی مسئولان مربوطه جهت ماهیگیری کنید.


وب‌اپلیکیشن Ddiver را به صفحه اصلی موبایل خود اضافه کنید.

1 - در نوار پایین روی دکمه Share بزنید.

2 - گزینه Add to Home Screen را انتخاب کنید.

3 - در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add بزنید.

Ddiver - آموزش غواصی در کیش